کجا – جایی که اختلاف میلیون واردات وارداتی

کجا – جایی که: اختلاف میلیون واردات وارداتی کشاورزی وعده غذایی رژیم غذایی مواد غذایی محصولات غذایی

گت بلاگز اخبار اجتماعی «بحران آفريني» كار دولت پنهان است / ابتکار

در شرایط کنونی کشور عزیزمان ایران با چالش جدی زیست محیطی در زمینه های متفاوت مواجه شده است هست. از یک سو میزان بارندگی در سال های اخیر کم کردن پیدا کرده و از سو

«بحران آفريني» كار دولت پنهان است / ابتکار

ابتکار: «بحران آفريني» كار دولت پنهان است

عبارات مهم : ایران

در شرایط کنونی کشور عزیزمان ایران با چالش جدی زیست محیطی در زمینه های متفاوت مواجه شده است هست. از یک سو میزان بارندگی در سال های اخیر کم کردن پیدا کرده و از سوی دیگر بعضی از بااهمیت ترین اکوسیستم های طبیعی کشور عزیزمان ایران با چالش های جدی مواجه شده است اند.

«بحران آفريني» كار دولت پنهان است / ابتکار

این در حالی است که وجود ریزگردها و همچنین ناسالمی آب آشامیدنی استان های جنوبی کشور و به خصوص استان خوزستان نیز مزید بر علت شده است تا مردم مطالبه جدی از مسئولان کشور در زمینه حل چالش های محیط زیستی داشته باشند. از سوی دیگر بعضی از دخالت کشورهای خارجی در اقلیم کشور عزیزمان ایران سخن می گویند و عنوان می کنند احتمال ابردزدی از اقلیم کشور عزیزمان ایران به وسیله دشمن های خارجی وجود دارد. به همین علت با معصومه ابتکار مدیر سابق محیط زیست کشور و یکی از مدیرانی که در طول تاریخ انقلاب نقش تأثیرگذاری در سیاست های محیط زیست کشور داشته گفت وگو کردیم.

ابتکار که در سال ۲۰۰۸ به وسیله روزنامه گاردین به عنوان یکی از۵۰ رهبرانی که می تواند زمین را نجات دهد معرفی شده است در گفت وگو با آرزوی بزرگ تصریح می کند: «ما از اوضاع عوض کردن اقلیم آسیب دیده ایم. به همین علت نیزکسانی که مانع شدند جمهوری اسلامی از منافع معاهدات جهانی مانند معاهده پاریس منفعت ببرند و اخبار و اطلاعات نادرست به مردم دادند، امروز باید نسبت به این اوضاع پاسخگو باشند». در ادامه متن گفت وگوی «آرمان» با دکتر معصومه ابتکار را از نظر می گذرانید.

در شرایط کنونی کشور عزیزمان ایران با چالش جدی زیست محیطی در زمینه های متفاوت مواجه شده است هست. از یک سو میزان بارندگی در سال های اخیر کم کردن پیدا کرده و از سو

آیا شما دزدیدن ابرهایی را که به سوی کشور عزیزمان ایران می آیند، همان که با عنوان ابردزدی مدتی است مطرح شده، به وسیله کشورهای خارجی را تأیید می کنید؟ به نظر شما از نظر علمی می توان ابرها را از یک منطقه دزدید و به جای دیگری برد و باراند؟

طرح مسأله ابردزدی علمی نیست و از نظر علمی نمی توان چنین مسأله را تأیید کرد. انسان در عصر صنعتی در اقلیم دنیا تغییراتی انجام داده و به همین علت در شرایط کنونی اقلیم دنیا به هم خورده هست. در چنین شرایطی گازهای گلخانه ای یک مانع جدی در اتمسفر زمین ایجاد کرده اند که گرمایشی که از خورشید به زمین انتقال یافته می شود به آسانی نمی تواند از اتمسفر زمین خارج شود. به همین علت گازهای گلخانه ای به آسانی نمی توانند از مدار زمین خارج شوند و در نتیجه دمای کره زمین زیاد کردن پیدا کرده است.

بالا رفتن دمای کره زمین نیز پیامدهای مختلفی به همراه داشته هست. به عنوان مثال با اوج رفتن دمای زمین یخ های قطبی که نقش موثری در تنظیم هوای کره زمین دارند آب می شوند. از سوی دیگر با اوج رفتن دمای زمین جریان های اقیانوس ها که از عوامل موثر در ایجاد بارش و تشکیل ابرها بوده اند بهم خورده هست. این در حالی است که بسیاری از جزایر و بنادر به علت بهم خوردن نظم آب های دنیا به زیر آب رفته هست. در چنین شرایطی در بعضی از نقاط دنیا بارندگی ها شدید و بیش از اندازه شده است که خرابی های زیادی به بار آورده و در برابر بعضی از نقاط کره زمین با کم آبی مواجه شده است و از خشکسالی زحمت می برند. کشور کشور عزیزمان ایران نیز از گذشته تاکنون در کمربند خشکسالی دنیا قرار داشته و در سال های اخیر با توجه به کم کردن بارندگی ها خشکسالی ها زیاد هم شده است است.

منحنی های انتشار یافته از سوی شرکت هواشناسی کشور عزیزمان ایران نشان می دهد که در30 سال گذشته چند اتفاق مهم در اقلیم کشور عزیزمان ایران رخ داده هست. نخستین اتفاق کم کردن بارندگی در کشور عزیزمان ایران و به خصوص در استان هایی مانند خوزستان و سیستان و بلوچستان بوده هست. این در حالی است که پنج سال گذشته این اوضاع شدت یافتن شده است و کشور با کم کردن بارندگی بیشتری مواجه شده است هست. در سال گذشته استان های آذربایجان شرقی و غربی اوضاع بارندگی بهتری پیدا کرده اند ولی استان های جنوبی با کم کردن بارندگی مواجه بوده اند. این در حالی است که اوضاع کل بارندگی کشور روند کاهشی را طی می کند و از سوی دیگر ما با زیاد کردن دمای کشور نیز مواجه شده است ایم. براساس آمارها در طول30 سال گذشته کشور عزیزمان ایران 8/1سلیسیوس گرم تر از گذشته شده است هست. اهمیت عوض کردن اقلیم نیز در همین توصیه هست. بدون شک ما از اوضاع عوض کردن اقلیم آسیب دیده ایم. به همین علت کسانی که مانع شدند جمهوری اسلامی از منافع معاهدات محیط زیستی در دنیا مانند معاهده پاریس منفعت ببرند و اخبار و اطلاعات نادرست به مردم دادند، امروز باید نسبت به این اوضاع پاسخگو باشند.

«بحران آفريني» كار دولت پنهان است / ابتکار

چه کسانی در این زمینه اخلال ایجاد کردند؟

توافق پاریس از جمله توافقات بین المللی است که با همکاری جمهوری اسلامی منعقد شده است هست. کشور عزیزمان ایران از جمله کشورهای مهم و تأثیرگذار این معاهده بین المللی بود که نقش مهمی در انعقاد این توافق داشته هست. به همین علت نیز مطالبات جمهوری اسلامی در اقدامی کم نظیر و یا حتی بی نظیر به صورت کامل و صددرصدی در این توافق لحاظ شده است هست. این در حالی است که این اوضاع جهت دیگر کشورهای دنیا وجود نداشت و اغلب کشورها بعد از نوشتن متن توافقنامه تنها آن را امضا کردند.

در شرایط کنونی کشور عزیزمان ایران با چالش جدی زیست محیطی در زمینه های متفاوت مواجه شده است هست. از یک سو میزان بارندگی در سال های اخیر کم کردن پیدا کرده و از سو

با این وجود بعضی تا آنجا که امکان داشت در داخل کشور برعلیه این توافق فعالیت کردند و با شائبه سازی های منفی به تخریب این توافق پرداختند. در نهایت نیز ما از یک جریان صحیح بین المللی و دستاوردهایی که این توافق جهت کشور داشت عقب ماندیم و نتوانستیم مطالبات خود را در این زمینه محقق کنیم. این در حالی است که پشت این اتفاق یک جریان خاص وجود دارد که مشخص نیست در پشت پرده با چه کسانی هستند و چه اهدافی را دنبال می کنند. توصیه قابل تأمل در این زمینه این است که به جای کشور عزیزمان ایران در شرایط کنونی اسرائیل، عربستان و امارات متحده عربی در این توافق فعالیت می کنند. در نتیجه جریانی که کشور عزیزمان ایران را از توافق پاریس از بین بردن کرد علی رغم منافع ملی واکنش‌ها کرد و ضربات سنگینی را به منافع بین المللی کشور عزیزمان ایران وارد کرد.

آیا این جریان خاص در چارچوب دولت پنهان فعالیت می کرد؟

به هر حال بعضی از موقعیت هایی خاصی در کشور برخوردار هستند و به کسی نیز پاسخگو نیستند. توصیه قابل تأمل در این زمینه این است که دولت پنهان در اغلب مناسبات سیاسی کشور به صورت غیرمستقیم دخالت می کند و این مسأله بر کسی پوشیده نیست. این اوضاع نیز نوعی موازی کاری در سیاست گذاری ایجاد کرده است.

«بحران آفريني» كار دولت پنهان است / ابتکار

به نظر شما بااهمیت ترین علت پرسشها زیست محیطی مردم خوزستان و به خصوص آب این منطقه چیست؟ دولت چه تدبیری جهت حل این مسئله دارد؟

در هر جامعه ای گردش آزاد اطلاعات مورد نیاز است و این مسأله به اوج رفتن آگاهی مردم کمک خواهد کرد. با این وجود افکار عمومی باید بین اخبار موثق و اخبار جهت دهی شده است و دروغ تفاوت قائل شود و هر خبری را به عنوان واقعیت تلقی نکند. در شرایط کنونی بعضی از شهرهای استان خوزستان مانند آبادان و خرمشهر با مسئله آب آشامیدنی مواجه هستند و مردم این شهرها نیز به درستی و بحق از مسئولان مطالبه دارند که مسئله آب آشامیدنی این مردم هرچه سریعتر حل شود.

این در حالی است که دولت نیز پیگیری به این مسئله را وظیفه خود می داند و از همه توانایی های خود جهت حل مسئله مردم خوزستان استفاده کرده و در آینده نیز استفاده خواهد کرد. با این وجود بعضی در همین مدت کوتاه تلاش کردند اوضاع را وخیم و غیرقابل ترمیم نشان دهند تا از این آب گل آلود به سود خود ماهی بگیرند. به عنوان مثال در اینترنت تصویر فردی در عراق انتشار یافته بود که پشتش را به مرز کشور عزیزمان ایران کرده بود و از کشور عزیزمان ایران به علت انتقال آب به عراق تقدیر کرده بود. بدون شک این یک خبر کذب و دروغ بود که در جهت برهم خوردن آرامش منطقه طراحی شده است بود.

نکته قابل توجه نیز این بود که بعضی در عدم صحت این خبر دچار اشتباه شده است و گمان می کردند این خبر صحت دارد. این در حالی است که چنین خبری از اساس کذب بود و تنها جهت بحران آفرینی انتشار یافته بود. به نظر می رسد اتاق جنگ تل آویو هر روز خبرهای مختلفی را جهت از بین بردن اعتماد مردم نسبت به نظام منتشر می کنند. این در حالی است که در داخل کشور نیز بعضی آب به آسیاب دشمن می ریزند و تلاش می کنند اوضاع را به شکلی نشان بدهند که مردم از اوضاع موجود ناراضی هستند. توصیه دیگر اینکه هیچ دولتی کامل نیست و همه دولت های دارای نقاط ضعف و قوت هستند. به همین علت نیز دولت اعتدال ممکن است در بعضی زمینه ها دارای ضعف هایی باشد. همان طور که در بعضی از زمینه ها قوت دارد و موفق شده است به وعده هایی که به مردم داده عمل کند. با این وجود بعضی تلاش می کنند ضعف های دولت را بزرگ جلوه دهند تا وجهه دولت در افکار عمومی تخریب شود.

تغییرات در کابینه به چه میزان جدی است و این تغییرات زیاد در چه زمینه هایی صورت خواهد گرفت؟

برخی از خبرهای انتشار یافته در این زمینه در حد شایعه بوده هست. به نظر من بااهمیت ترین تغییری که دولت باید در پیش بگیرد عوض کردن در سیاست هاست ونه مدیران. مدیر جمهور در دیدارهای اخیر خود با مدیران دولتی از آنها خواسته که تلاش و جدیت بیشتری در اجرای سیاست ها داشته باشند تا کارآیی دولت و نظام بالاتر برود.

چرا باوجود اینکه انتظار می رفت آقای روحانی در کابینه از وزیر زن استفاده کند، در نهایت این اتفاق رخ نداد؟

آقای مدیر جمهور از ابتدا تلاش داشتند که از پتانسیل بالای زنان در مدیریت کشور استفاده کنند. با این وجود در نهایت شرایطی به وجود آمد که ایشان در معاونت های ریاست جمهوری از زنان استفاده کردند. البته آقای مدیر جمهور با صدور دستورنامه30 درصدی به همه دستگاه اجرایی کشور تلاش کردند تا آخر دولت دوازدهم 30 درصد از مناصب دولتی در اختیار زنان قرار بگیرد. پیگیری های ما نیز نشان می دهد که تحولات جدی در این زمینه در دستگاه اجرایی کشور به وجود آمده و این دستورنامه تا حدود زیادی اجرایی شده است و بقیه نیز در آینده اجرایی خواهد شد. در شرایط کنونی درحدود28 معاون وزیر زن و یا پست های همطراز معاونت وزیر زن در دولت وجود دارد که آمار قابل توجهی نسبت به گذشته بوده هست. از سوی دیگر در حدود60 مدیر کل زن، فرماندار وبخشدار زن گزینش شده است اند که آمار بی سابقه ای بوده هست. در شرایط کنونی در هر استان در سطوح متفاوت مدیریتی زنان حضور دارند که این مسأله نشان می دهد دولت اعتدال عزم جدی جهت به کارگیری زنان در دستگاه اجرایی کشور داشته هست. در شرایطی که در دولت28 معاون وزیر زن وجود دارد به نظر می رسدکه هیچ مشکلی جهت گزینش وزیر زن در آینده وجود نداشته باشد و احتمال اینکه این اتفاق رخ بدهد وجود دارد. به هر حال حضور زنان در پست هایی مانند معاونت زنان می تواند زمینه ساز به کار گیری زنان در سمت های بالاتر مانند وزیر باشد.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | بارندگی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog